Monthly Archives: Απρίλιος 2021

Διαφορετικότητα

Την Παρασκευή 23-4-2021, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ τάξης του σχολείου μας, συμμετείχαν σε διαδικτυακή συνάντηση-δράση, μέσω της πλατφόρμας Webex, με ομιλήτρια την κυρία Γεώργου Σοφία, κοινωνιολόγο στο κέντρο πρόληψης εξαρτήσεων και προαγωγής της ψυχοκοινωνικής υγείας ΠΕ ΗΜΑΘΙΑΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗ. Η δράση υλοποιήθηκε στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος: Teachers4Europesetting an agora for democratic Culture με θέμα: «Όλοι ίσοι όλοι διαφορετικοί κάτω από την ομπρέλα της Ευρώπης». Στη δράση συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί: κ. Τρούπκου Ευαγγελία, δασκάλα, κ. Μιχαηλίδου Ελένη, καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής, κ. Τόσκα Κλεονίκη, καθηγήτρια Αγγλικής Γλώσσας καθώς και ο διευθυντής κ. Τουτουντζίδης Παύλος.

Οι μαθητές, με ιδιαίτερο ενδιαφέρον και προθυμία, υλοποίησαν δραστηριότητες σχετικά με τις ικανότητες που έχει ο κάθε άνθρωπος, οι οποίες στάθηκαν αφορμή για περαιτέρω συζήτηση και ανάπτυξη του θέματος. Αναπτύχθηκαν και συζητήθηκαν επίσης θέματα και ιδέες όπως: ίσα δικαιώματα, ευνσυναίσθηση, υποστήριξη, εμπιστοσύνη, αθλητισμός για όλους, ευαισθητοποίηση, θέληση για μάθηση και εξέλιξη, ο ρόλος των θεσμών και η μέριμνα του κράτους για να μη μένουν στο περιθώριο άνθρωποι με ιδιαίτερες ανάγκες και δυσκολίες ή αναπηρίες.

Μαθητές και εκπαιδευτικοί θέλουμε να ευχαριστήσουμε την κυρία Γεώργου Σοφία για τη χαρά και την τιμή που μας έκανε με την παρουσία της και τις πολύ ενδιαφέρουσες δραστηριότητες  που μας παρουσίασε. Η πετυχημένη αυτή συνάντηση ολοκληρώθηκε με την υπόσχεση να ξανασυναντηθούμε την κυρία Γεώργου, αυτή τη φορά στο χώρο του σχολείου μας για περισσότερες βιωματικές δράσεις.

22 Απριλίου, Ημέρα της Γης

April 22, Earth Day

22 Απριλίου, Ημέρα της Γης

Την σημαντική αυτή ημέρα, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ’ τάξης του σχολείου μας μαζί με την καθηγήτρια Αγγλικών κυρία Τόσκα Κλεονίκη, ενεπλάκησαν σε δραστηριότητες σχετικά με το θέμα, ενημερώθηκαν για την σπουδαιότητα της, εξέφρασαν τους προβληματισμούς και τις ανησυχίες τους και δημιούργησαν κατά την ώρα της τηλεκπαίδευσης μία ψηφιακή αφίσα με μηνύματα για την Ημέρα της Γης

Earth Day every day! Ημέρα της Γης κάθε μέρα!

6 Απριλίου παγκόσμια ημέρα αθλητισμού

6 Απριλίου
Παγκόσμια ημέρα Αθλητισμού
Οι μαθητές της Ε τάξης του 2ου Δ.Σ. Μελικης με την εκπαιδευτικό της Φυσική Αγωγής κ.Μιχαηλίδου Ελένη ετοίμασαν τη δική τους διαδικτυακή γιορτή .Επηρεασμένοι και ευαισθητοποιημένοι από τις υγιείς πτυχές του αθλητισμού,πέρασαν τα δικά τους μηνύματα με τη δημιουργία καρτούν .

2 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου&Παγκόσμια Ημέρα Αυτισμού

Στο μάθημα των Αγγλικών οι μαθητές της Ε’ τάξης του σχολείου μας μαζί με την εκπαιδευτικό κ. Τόσκα Κλεονίκη διάβασαν ένα παιδικό βιβλίο με θέμα τον αυτισμό και τίτλο “Auroras gift”, άκουσαν ένα τραγούδι με τίτλο «I’m just like you» και προσπάθησαν να αγγίξουν αυτό το ευαίσθητο θέμα. Όλοι οι μαθητές ευαισθητοποιήθηκαν και ακολούθησε μία συζήτηση πάνω στο θέμα. Στη συνέχεια, με πολλή προθυμία συμμετείχαν στη δράση της Μέριμνας Ατόμων με Αυτισμό-κδαπ αμεΑ ΜαμΑ-Βέροια στέλνοντας ζωγραφιές και μηνύματα υποστήριξης.