Monthly Archives: Οκτώβριος 2023

Επίσκεψη στο Μουσείο Βασιλικών Τάφων Αιγών

Την Πέμπτη 19/10/23 οι  μαθητές/τριες των Ε΄και ΣΤ’ τάξεων του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Μουσείο Βασιλικών Τάφων Αιγών και παρακολούθησαν το πρόγραμμα με τίτλο : “Οι Βασιλικοί Παίδες”, που διοργανώνει η Εφορία Αρχαιοτήτων Ημαθίας. Οι μαθητές/τριες αρχικά διδάχθηκαν σε αυθεντικό περιβάλλον και με βιωματικό τρόπο για το θεσμό των βασιλικών παίδων- συντρόφων του νεαρού βασιλιά και τον τρόπο λειτουργίας του.  Στη συνέχεια στο εργαστήριο, με την καθοδήγηση της εξαίρετης μουσειοπαιδαγωγού  Φώτως Παπαργυρούδη, τούς δόθηκε η δυνατότητα να ασχοληθούν με θέματα της επιλογής τους από τη ζωή των προγόνων μας.  Συγκεκριμένα η Ε΄τάξη επέλεξε  να ασχοληθεί με το  ένδυμα των αρχαίων Μακεδόνων. Στην αρχή οι μαθητές  ήρθαν σε επαφή με  τον αρχαίο αργαλειό και τον τρόπο λειτουργίας του και στη συνέχεια ντύθηκαν και τα ίδια με τους  αρχαίους χιτώνες .  Ενώ η   Στ΄ τάξη ασχολήθηκε με το μύθο προέλευσης του δεκαεξάκτινου ήλιου της Βεργίνας και τον εξοπλισμό του Μακεδόνα οπλίτη.

Λειτουργία της δανειστικής βιβλιοθήκης του σχολείου μας

Στο σχολείο μας όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος ξεκίνησε η λειτουργία της δανειστικής βιβλιοθήκης, η οποία έχει ενταχθεί από το 2019 στο δίκτυο  σχολικών  βιβλιοθηκών.

Η σχολική μας  βιβλιοθήκη βρίσκεται στο  δεύτερο όροφο του σχολείου μας σε έναν κατάλληλα διαμορφωμένο χώρο , ο οποίος οργανώθηκε  με τη συνδρομή και βοήθεια του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων.

Κεντρικός στόχος του σχολείου μας κατά την τρέχουσα σχολική χρονιά, είναι η αναβάθμιση της λειτουργίας αλλά και ο εκσυγχρονισμός της δανειστικής μας βιβλιοθήκης. Η   προσπάθεια  μας θα επικεντρωθεί αφενός στην προμήθεια νέων βιβλίων και αφετέρου στην ισχυρότερη σύνδεση της διαδικασίας δανεισμού βιβλίων με την εκπαιδευτική πράξη (καλλιέργεια φιλομάθειας, φιλαναγνωσίας,  γραμματισμού, εκτίμησης της αξίας της αναγνωστικής διαδικασίας  και ανάπτυξη σχέσεων συνεργασίας  μεταξύ των μαθητών ως ενεργών μελών της  βιβλιοθήκης  ).  Βασική μας επιδίωξη είναι η βιβλιοθήκη να γίνει το ζωντανό κύτταρο του σχολείου και να  αποτελέσει πόλο έλξης των μαθητών.

Όλοι γνωρίζουμε ότι η επαφή των παιδιών με τα βιβλία είναι πολύ σημαντική. Το παιδί  κάνει  ένα βήμα στο να γνωρίσει τον κόσμο της πραγματικότητας  και της φαντασίας με το να δανειστεί ένα βιβλίο από τη Σχολική μας Βιβλιοθήκη. Μέσω του δανεισμού, εμείς οι εκπαιδευτικοί, είμαστε σίγουροι/ες πως τα παιδιά σας αποκομίζουν οφέλη, όπως τα παρακάτω:

I am special-Είμαι ξεχωριστός

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β τάξης μαθαίνουν να  λένε το όνομα τους, την ηλικία τους και τι τους αρέσει, χρησιμοποιούν βασικό λεξιλόγιο στα Αγγλικά, ζωγραφίζουν και παρουσιάζουν τον εαυτό τους στους συμμαθητές τους. Μέσα από τη δραστηριότητα παρατηρούν τις διαφορές και τις ομοιότητες μεταξύ τους, νιώθουν ξεχωριστοί και μαθαίνουν να δέχονται το διαφορετικό!

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Τόσκα Κλεονίκη

Pets-κατοικίδια ζώα

Οι μικροί μαθητές και μαθήτριες της Α τάξης μαθαίνουν τα κατοικίδια ζώα στα Αγγλικά και δημιουργούν μια ομαδική αφίσα για να στολίσουν την τάξη τους.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Τόσκα Κλεονίκη

Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Γιορτάζοντας τη 10η Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2023 οι μαθητές/τριες του σχολείου μας συμμετείχαν με μεγάλο ενθουσιασμό σε αθλητικές δράσεις/δραστηριότητες, με κοινό σύνθημα » Η Κίνηση δίνει Ζωή » και έχοντας ως βασική επιδίωξη την αύξηση της φυσικής δραστηριότητας.