Monthly Archives: Απρίλιος 2023

Δράσεις Εθελοντισμού-2 Απριλίου Παγκόσμια Ημέρα ευαισθητοποίησης για τον Αυτισμό

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.

Στα πλαίσια δράσεων του σχολείου μας για τον εθελοντισμό, πραγματοποιήθηκε βιωματικό εργαστήριο  με θέμα τη Φιλία και την Συμπερίληψη. Με χαρά υποδεχθήκαμε στο σχολείο μας την κ. Ελένη Στεφανάκη, πρόεδρο του συλλόγου Μέριμνας Ατόμων με Αυτισμό Μ. Α. μ. Α και την κ. Ειρήνη Αναγνώστου, ψυχολόγο-εθελόντρια και επιστημονική σύμβουλο του συλλόγου, για την πραγματοποίηση βιωματικού εργαστηρίου με τους μαθητές της Ε’ και Στ’ τάξης. Η κ. Αναγνώστου συζήτησε με τους μαθητές το θέμα της «φιλίας» , της «διαφορετικότητας» και το
«δικαίωμα» των ατόμων με αναπηρίες στη φιλία. Η κ. Στεφανάκη ενημέρωσε τους μαθητές για τον Αυτισμό και τον σύλλογο
Μ. Α. μ. Α και συνομίλησε μαζί τους για την σπουδαιότητα της συμπερίληψης και της ομαλής ένταξης και ενσωμάτωσης των ατόμων με αυτισμό στην κοινωνία. Οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά στη δράση και με χαρά ετοίμασαν ζωγραφιές για τα παιδιά του συλλόγου!
Ευχαριστούμε θερμά τις κυρίες Αναγνώστου και Στεφανάκη που ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα μας και υλοποίησαν αυτήν την όμορφη δράση με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών για αυτό το τόσο σημαντικό θέμα!
Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Τόσκα Κλεονίκη

Μπορεί να είναι εικόνα 8 άτομα και άτομα που μελετούν     Μπορεί να είναι εικόνα 1 άτομο     Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή για τη φωτογραφία.       Μπορεί να είναι εικόνα 9 άτομα και άτομα που μελετούν

Δράσεις Εθελοντισμού- Αγάπη και Σεβασμός για τα Ζώα!

ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΝ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΜΑΣ

Οι μαθητές της Β΄ Δημοτικού δημιούργησαν σελιδοδείκτες με θέμα τους αγαπημένους τους φίλους, τα Ζώα. Αφορμή στάθηκε η σχετική ενότητα του μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος, όπου οι μαθητές έμαθαν για τα διάφορα είδη ζώων και  τις ανάγκες τους. Επιπλέον, η διήγηση προσωπικών εμπειριών και η παρακολούθηση ανάλογου οπτικού υλικού ( βίντεο animation) βοήθησε τα παιδιά να κατανοήσουν ότι η σχέση μας με τα ζώα θα πρέπει να διαπνέεται από σεβασμό και αγάπη. Οι μαθητές όλων των τάξεων ενημερώθηκαν για την Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων, ημέρα αφιερωμένη στην ευαισθητοποίηση για τα δικαιώματα τους, τα οποία οφείλουμε όλοι μας, μικροί και μεγάλοι, να σεβόμαστε κάθε ημέρα του χρόνου και συμμετείχαν σε δραστηριότητες σχετικές με το θέμα. Οι μαθητές του 2ου Δημοτικού σχολείου Μελίκης φροντίζουν με αγάπη τα ζώα που έχουν την ανάγκη μας!

Ενθάρρυνση της συνεργασίας και της ομαδικότητας στην τάξη

Την Τρίτη 4 Απριλίου το Κέντρο Πρόληψης  Πρόσβαση επισκέφτηκε το σχολείο μας με σκοπό την  πραγματοποίηση  βιωματικών  εργαστηρίων  με θέμα την » Ενθάρρυνση της συνεργασίας και της ομαδικότητας στην τάξη».

.Τα εργαστήρια υλοποιήθηκαν στους/στις μαθητές/τριες των τάξεων Α- Β- Γ & Δ δημοτικού.  Με τη χρήση εικαστικών μέσων, δουλειάς σε μικρές ομάδες και συζήτηση στην ολομέλεια δόθηκε στα παιδιά η δυνατότητα να μιλήσουν για τη συνεργασία στη δική τους τάξη. Continue reading

Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ( 2 Απριλίου )

Η καθιέρωση της παγκόσμιας ημέρας παιδικού βιβλίου, δίνει την αφορμή σε μικρούς και μεγάλους μαθητές να γνωρίσουν την αξία του βιβλίου. Στα πλαίσια αυτής της ημέρας, έγιναν αναφορές και παρουσιάσεις στα τμήματα του σχολείου,  για να κεντρίσουν το ενδιαφέρον όλων των παιδιών και να αγαπήσουν  αλλά και να διαβάσουν παιδικά βιβλία. Βασικός συντελεστής  σ’ αυτή μας την προσπάθεια  υπήρξε η συγγραφέας κ. Βάσω Κατσαρέλια, η οποία  παρουσίασε  στους μαθητές το βιβλίο της : » Το ομπρελομαγαζάκι «. Εμείς, ως εκπαιδευτικοί , την συγχαίρουμε, την ευχαριστούμε γι’ αυτήν την αρωγή της και της υποσχόμαστε στο μέλλον και άλλες συνεργασίες .