Monthly Archives: Φεβρουάριος 2024

Δωρεά βιβλίων από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων

Με μεγάλη μας χαρά και εκτίμηση θέλουμε να εκφράσουμε τις ευχαριστίες μας προς τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 2ουΔημοτικού Σχολείου Μελίκης για την γενναιόδωρη αγορά βιβλίων για τη Σχολική Βιβλιοθήκη και σετ πειραμάτων για τον εξοπλισμού του σχολείου μας. Η συμβολή τους είναι ανεκτίμητη και ενισχύει ουσιαστικά το εκπαιδευτικό έργο που επιτελούμε καθημερινά. Οι πόροι αυτοί θα συμβάλουν στη βελτίωση του περιβάλλοντος μάθησης των μαθητών/τριών μας και θα τους/τις προσφέρουν πολύτιμες ευκαιρίες για εξέλιξη και δημιουργική έκφραση. Θέλουμε να εκφράσουμε την ευγνωμοσύνη μας προς όλα τα μέλη του συλλόγου για τις συνεχείς τους προσπάθειες και το αφοσιωμένο τους έργο προς όφελος της εκπαιδευτικής μας κοινότητας.

Ενημέρωση γονέων

Αγαπητοί γονείς,
Αύριο Τετάρτη 28 Φεβρουαρίου έχει προκηρυχθεί Πανελλαδική Απεργία από τις ομοσπονδίες ΑΔΕΔΥ και ΔΟΕ. Εξαιτίας της απεργίας, το ωρολόγιο πρόγραμμα της κάθε τάξης ενδέχεται να τροποποιηθεί. Παρακαλούμε αύριο το πρωί (ιδιαίτερα οι γονείς/κηδεμόνες των μικρών τάξεων) να βρίσκεστε στο χώρο του σχολείου, για το ενδεχόμενο της πρόωρης παραλαβής των παιδιών σας.

Ο ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

Επίσκεψη φυσιοθεραπεύτριας στο σχολείο μας

Τη Δευτέρα 26 Φεβρουαρίου επισκέφτηκε το σχολείο μας η Φυσιοθεραπεύτρια του Κέντρου Υγείας Αλεξάνδρειας Κυρία Διάλλα Δήμητρα στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος «Κάθομαι ορθά». Η παρουσίασή της ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρουσα και εκπαιδευτική για τους μαθητές μας. Η επεξήγησή  για τη σημασία της φυσικής δραστηριότητας και των ασκήσεων για την υγεία και την ευεξία του σώματος ήταν πολύ ενδιαφέρουσα και επίκαιρη. Οι μαθητές ήταν ενθουσιασμένοι και αποκόμισαν πολλές γνώσεις και έμπνευση από την παρουσίαση. Εκτιμούμε ιδιαίτερα την κυρία Διάλλα τον χρόνο και την προσοχή που έδωσε στους μαθητές και στην εκδήλωσή μας. Η συμβολή της στην εκπαίδευση και την υγεία των μαθητών μας ήταν πραγματικά εκτιμητή. Ευχαριστούμε για τη συνεργασία και ελπίζουμε να έχουμε την ευκαιρία να συνεργαστούμε ξανά στο μέλλον μαζί της.

Ενημέρωση για το καρναβάλι

Ο  Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας σας  ενημερώνει πως δε θα πάρουν μέρος οργανωμένα ως σχολείο στην παρέλαση του καρναβαλιού. Παρόλα αυτά, αν κάποιοι γονείς ή μαθητές/τριες (μεμονωμένα ή ομαδικά) επιθυμούν να συμμετάσχουν, μπορούν να επικοινωνήσουν με την υπεύθυνη της Επιτροπής Καρναβαλιού κα ΧΡΑΣΟΥ ΣΟΥΛΑ  στο τηλέφωνο: 6948280435.

Ευχαριστήρια επιστολή από «WinCancer»

Οι μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου μας συμμετείχαν στη δράση του Win Cancer, «Επισκεπτήριο Αγάπης» και ετοίμασαν όμορφες  χριστουγεννιάτικες κάρτες,   για τους ασθενείς των νοσοκομείων. Είμαστε πολύ χαρούμενοι που οι κάρτες  αγάπης μας έφτασαν στα χέρια τους. Σε συνέχεια της δράσης μας, παραλάβαμε ευχαριστήρια επιστολή  από τους υπεύθυνους της δράσης καθώς και φωτογραφίες από την παράδοση των καρτών.

WinCancer ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΡΙΑ ΕΠΙΣΤΟΛΗ

Το 2ο Δημοτικό στο Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος

Την Πέμπτη 8 Φεβρουαρίου οι μαθητές/τριές μας μας παρακολούθησαν την
παράσταση «Fake news, Παραμυθομπερδέματα» στον καλαίσθητο χώρο του
Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος. Είχαν την ευκαιρία να εισαχθούν με
έναν διασκεδαστικό τρόπο (μέσα από τα παθήματα των ηρώων και των
ηρωίδων γνωστών παραμυθιών) στον τρόπο δημιουργίας και διασποράς των
ψευδών ειδήσεων, αλλά και των συνεπειών τους στη ζωή των ατόμων που
στοχοποιούνται.  Η άριστη οργάνωση του θεάτρου, η αξιόλογη παράσταση
και ο πανέμορφος ανοιξιάτικος ηλιόλουστος καιρός συνετέλεσαν στο να
περάσουμε εκπαιδευτικοί και μαθητές μία πανέμορφη ημέρα στη Θεσσαλονίκη.

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ – 1ος ΘΕΜΑΤΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ: ΕΥ ΖΗ- ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ- Ε΄ ΤΑΞΗ

Τα παραμύθια της γιαγιάς πάνε σχολείο

Το παρόν πρόγραμμα «Τα παραμύθια της γιαγιάς πάνε σχολείο» επικεντρώνεται στην ανάπτυξη της Φιλίας, δηλαδή εκείνων των δεξιοτήτων που χρειάζονται για τη δημιουργία «θετικών διαπροσωπικών σχέσεων που χαρακτηρίζονται από διαφορετικούς βαθμούς ισότητας, αμοιβαίας καλής θέλησης, στοργής ή/και βοήθειας». Οι γενικοί σκοποί του προγράμματος περιλαμβάνουν την α) ενδυνάμωση των παιδιών στην ανάπτυξη υγιών φιλικών σχέσεων που διέπονται από θετικά συναισθήματα, β) την ευαισθητοποίηση των μαθητών και μαθητριών πάνω στα συναισθήματα που εκφράζουν και βιώνουν αυτοί/ές και οι συμμαθητές/τριές τους, γ) τη συνειδητοποίηση από τα παιδιά της αξίας της συνεργασίας, της αλληλεγγύης, της συμμετοχής σε μία ομάδα και σε μία ευρύτερη κοινότητα, δ) την ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για την ανάπτυξη ενεργειών και μηχανισμών αντιμετώπισης με απώτερο στόχο την πρόληψη της βίωσης αρνητικών συναισθημάτων που μπορούν να επιβαρύνουν την ψυχική τους υγεία, όπως η μοναξιά, ο φόβος ως αποτέλεσμα εκφοβιστικών ενεργειών στα πλαίσια του σχολείου κ.α. Στόχος επομένως είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες να ενδυναμώσουν τις δεξιότητές τους συμμετοχής σε διάλογο, να μάθουν να ακούν ενεργά τους άλλους, να αναγνωρίζουν τα συναισθήματά τους, να εκτιμούν την παρέα με τους άλλους, να καταλαβαίνουν πότε υπόκεινται σε εκφοβιστικές ενέργειες και πώς πρέπει να συμπεριφερθούν, να ακολουθούν τους κανόνες, να λύνουν τις διαφορές τους και να ενδιαφέρονται για τους άλλους δείχνοντας αλληλεγγύη και φιλοκοινωνική συμπεριφορά.

ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ :  ΕΥ ΖΗΝ – ΖΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ

Υπεύθυνη εκπ/κος: Φωτεινή Γατοπούλου