Monthly Archives: Απρίλιος 2022

6 ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΡΗΝΗ

6 ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΙΡΗΝΗ.  Οι μαθητές της ΣΤ τάξης του 2ου Δ.Σ Μελίκης μαζί με την καθηγήτρια φυσικής αγωγής κ. Μιχαηλίου Ελένη φύτεψαν άνθη σχηματίζοντας το σύμβολο της ειρήνης ,έγραψαν την λέξη ΕΙΡΗΝΗ με τις μπάλες του σχολείου και έστειλαν το δικό τους ηχογραφημένο μήνυμα για την αξία της ειρήνης και αθλητισμού.

Βιωματικό εργαστήριο με ψυχολόγους στο 2ο Δ.Σ Μελίκης

Το «Κέντρο Κοινότητας Δήμου Αλεξάνδρειας με Παράρτημα Ρομά» του Αυτοτελούς Τμήματος Κοινωνικής Προστασίας, Παιδείας & Πολιτισμού, σε συνεργασία με το 2o Δημοτικό Σχολείο Μελίκης, διοργάνωσαν και υλοποίησαν τη Δευτέρα 4 Απριλίου 2022, το βιωματικό εργαστήριο ευαισθητοποίησης με θέμα: “Συναισθήματα- Επικοινωνία- Επίλυση Συγκρούσεων”. Στο εργαστήριο συμμετείχαν οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης και η εκπαιδευτικός του τμήματος Τρούπκου Ευαγγελία

Η δράση υλοποιήθηκε από τις ψυχολόγους του «Κέντρου Κοινότητας Δήμου Αλεξάνδρειας με Παράρτημα Ρομά», κα Παπαδοπούλου Δέσποινα & κα Τασσιοπούλου Μαρία και είχε ως στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών στα συναισθήματα και στην ψυχοεκπαίδευση στην επικοινωνία και την επίλυση συγκρούσεων, με τη χρήση βιωματικών δραστηριοτήτων.

Υπενθυμίζεται πως το «Κέντρο Κοινότητας Δήμου Αλεξάνδρειας με Παράρτημα Ρομά» εντάσσεται στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Κεντρική Μακεδονία 2014-2020», άξονας προτεραιότητας 9Β:«Προώθηση της κοινωνικής ένταξης και καταπολέμηση της φτώχειας – ΕΚΤ» και συγχρηματοδοτείται από την Ελλάδα και την Ευρωπαϊκή Ένωση.

ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

ΦΥΛΑΞΕ ΤΟ ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΤΑΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΕ ΜΕ ΜΑΣ

?

Προληπτικός διαγνωστικός έλεγχος νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19 μέσω δωρεάν αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας ελέγχου

Ο προληπτικός διαγνωστικός έλεγχος νόσησης από τον κορωνοϊό COVID-19 μέσω δωρεάν αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας ελέγχου είναι υποχρεωτικός για το σύνολο των μαθητών/τριών όλων των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος νόσησης διενεργείται μία (1) φορά πριν από την Τρίτη κάθε σχολικής εβδομάδας και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα. Κατ’ εξαίρεση, την πρώτη μετά από διακοπές εβδομάδα λειτουργίας κάθε σχολικής μονάδας, ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος διενεργείται έως και είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν την πρώτη ημέρα προσέλευσης στη σχολική μονάδα.