Monthly Archives: Σεπτέμβριος 2022

ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΗΜΕΡΑ ΓΛΩΣΣΩΝ 2022

EUROPEAN DAY O F LANGUAGES 2022

Κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου γιορτάζεται η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών με στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών αλλά και του ευρύτερου κοινού  για την σημασία της εκμάθησης γλωσσών μέσα και έξω από το σχολείο. Γι’ αυτό το λόγο, οι μαθητές της Δ’ και Στ’ τάξης, την ώρα του μαθήματος των Αγγλικών, ενημερώθηκαν για το γλωσσικό πλούτο της Ευρώπης, είδαν εκπαιδευτικά βίντεο, άκουσαν ανθρώπους από διάφορες χώρες να μιλάνε στη γλώσσα τους, έπαιξαν διαδικτυακά παιχνίδια, έμαθαν να λένε «γεια» και «καλημέρα» και σε άλλες γλώσσες, ζωγράφισαν και δημιούργησαν αφίσες με τις οποίες διακόσμησαν τους τοίχους του σχολείου μας προς ενημέρωση όλων των μαθητών αλλά και των εκπαιδευτικών. Τέλος, άκουσαν το τραγούδι «Σ’αγαπώ» σε πολλές γλώσσες και έμαθαν να λένε «Σ’αγαπώ» στη νοηματική γλώσσα με τη βοήθεια της κ. Δέσποινας Μπουλιώνη, εκπαιδευτικό Ειδικής Αγωγής. Μέσα από ποικιλία δραστηριοτήτων, οι μαθητές συνειδητοποίησαν την αξία της πολυγλωσσίας και της διατήρησης της πλούσιας πολιτιστικής κληρονομιάς στην σημερινή πολυπολιτισμική Ευρώπη!

Επιμέλεια δράσης: Τόσκα Κλεονίκη, ΠΕ06

Οι μαθήτριες της Στ’ δημιούργησαν ένα βίντεο στέλνοντας το δικό τους μήνυμα.

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΙΑΣΜΟ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ 2022-2023

Ο ΑΓΙΑΣΜΟΣ

ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ 2022-2023

ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΕΙ