Monthly Archives: Νοέμβριος 2023

Δωρεά ξενόγλωσσων λογοτεχνικών βιβλίων

Ευχαριστούμε θερμά τον εκδοτικό οίκο «Super Course» και τα φροντιστήρια «Lexis» για την ευγενική δωρεά 10 Αγγλικών λογοτεχνικών βιβλίων και παραμυθιών. Η προσφορά αυτή συμβάλλει στην προσπάθεια εμπλουτισμού της σχολικής βιβλιοθήκης μας με νέους και πολύτιμους τίτλους και μας τιμά ιδιαίτερα.

Thanksgiving Day-Ημέρα Ευχαριστιών

Κάθε χρόνο την τέταρτη Πέμπτη του Νοέμβρη γιορτάζεται η Ημέρα των Ευχαριστιών στην Αμερική. Με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Ε’ και της Στ’ τάξης, στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών, μάθαμε για την ιδιαίτερη αυτή γιορτή, παρακολουθήσαμε σχετικά βίντεο, διαβάσαμε ένα βιβλίο για την ιστορία και τις ρίζες της, ακούσαμε τραγούδια, κάναμε γλωσσικές ασκήσεις (εκμάθηση λεξιλογίου στα Αγγλικά). Τέλος, εστιάσαμε στο νόημα της γιορτής, αναλογιστήκαμε και σκεφτήκαμε όλα εκείνα για τα οποία ο καθένας μας νιώθει ευγνώμων-grateful και αποτυπώσαμε τις σκέψεις μας δημιουργώντας συνεργατικά ομαδικές αφίσες.

Επιμέλεια δραστηριότητας: Τόσκα Κλεονίκη

Θεματική ενότητα : το σπίτι μου-my house,Β’ τάξη

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ τάξης μαθαίνουν λεξιλόγιο στα Αγγλικά με θέμα «my house-my room», «το σπίτι μου-το δωμάτιο μου»  και ζωγραφίζουν όμορφα, πολύχρωμα σπίτια για εμπέδωση του λεξιλογίου με εικαστικό τρόπο.

Υπεύθυνη δραστηριότητας: Τόσκα Κλεονίκη

Γιορτή Πολυτεχνείου 2023

Το σχολείο μας  την Παρασκευή 17 Νοεμβρίου,  τίμησε  για ακόμη  μία  χρονιά  την γιορτή της Δημοκρατίας  και τους αγώνες του μαθητικού και φοιτητικού κινήματος για Δημοκρατία και Ελευθερία.   .  Στην επετειακή αυτή  εκδήλωση  για τα 50 χρόνια από την εξέγερση του Πολυτεχνείου ,  οι μαθητές   πλαισίωσαν τη γιορτή υλοποιώντας δράσεις  όπως  αναγνώσεις κειμένων, προβολή αρχειακού υλικού, τραγούδια και εικαστικές  δημιουργίες  .

Θεματική ενότητα : χρώματα-colours, Α’ τάξη

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ τάξης μαθαίνουν τα χρώματα στα Αγγλικά με την καθηγήτρια Αγγλικών κ.Τόσκα Κλεονίκη και δημιουργούν το δικό τους ουράνιο τόξο σε μία συνεργατική αφίσα για να στολίσουν το σχολείο.

Βιωματικά εργαστήρια για την Προαγωγή της Ψυχοκοινωνικής Υγείας

Την Πέμπτη 16/11  το «Κέντρο Πρόληψης Ημαθίας – Πρόσβαση» επισκέφτηκε το σχολείο μας  με σκοπό την υλοποίηση βιωματικών  εργαστηρίων  σε όλες τις τάξεις , υποστηρίζοντας τους/τις εκπαιδευτικούς στην εφαρμογή εργαστηρίων δεξιοτήτων ζωής. Η συζήτηση σε κύκλο, η ενδοσκόπηση και η ζωγραφική απεικόνιση των συναισθημάτων, αποτέλεσαν κάποια από τα πολύτιμα εργαλεία στην διερεύνηση της ενσυναίσθησης.  Στις πρώτες τάξεις ( Α, Β, Γ)  θέμα  του εργαστηρίου ήταν η αναγνώριση και έκφραση συναισθημάτων.  Μέσα από τη χρήση του υλικού «Το Τερατάκι των Χρωμάτων» και  <<Η Σκάλα των Συναισθημάτων>>  δόθηκε η δυνατότητα στους μικρούς μαθητές , να αναγνωρίσουν και να βάλουν σε τάξη τα συναισθήματα τους.  Στην Δ’, Ε΄και ΣΤ’ τάξη, το κύριο  θέμα του εργαστηρίου ήταν   ο θυμός ,  τα συναισθήματα  που κρύβονται μέσα σε αυτόν ,  καθώς και η αναζήτηση εναλλακτικών τρόπων έκφρασης και διαχείρισης .  Ανυπομονούμε  να ξανασυνεργαστούμε μαζί σας!

Μπορεί να είναι απεικόνιση κουκουβάγια και κείμενο

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ

Η 10η Νοεμβρίου ήταν για το σχολείο μας μία μεγάλη εκπαιδευτική εκδρομή. Αρχικά επισκεφτήκαμε το Πολυκεντρικό Μουσείο Βεργίνας, όπου θαυμάσαμε από κοντά επιτύμβιες στήλες, αγάλματα, χρυσά και ασημένια νομίσματα, αλλά και εργαλεία της καθημερινότητας (αγγεία, καρφιά, βάζα) που χρονολογούνται από την ίδρυση του Βασιλείου της Μακεδονίας μέχρι και τη διάλυσή του. Εντυπωσιαστήκαμε ιδιαίτερα από την αναπαράσταση του παλατιού και από τα πολυτελή κοσμήματα των βασιλισσών. Στην συνέχεια μεταφερθήκαμε στη Βέροια όπου παρακολουθήσαμε τη θεατρική παράσταση «Όλιβερ Τουίστ». Ζήσαμε τις περιπέτειες του ήρωα και τον συντροφέψαμε στο δύσκολο ταξίδι του από το ορφανοτροφείο μέχρι την εύρεση της οικογένειάς του.

MAKE A WISH

H Έκτη τάξη του σχολείου μας συμμετέχει στο πρόγραμμα δωρεών και στο διαγωνιστικό μέρος του Make A Wish (Kάνε μια ευχή) της Ελλάδας, ενός οργανισμού ταγμένου στο να εκπληρώνει ευχές παιδιών με πολύ σοβαρές ασθένειες. Δεν είναι απλά ένα βραχιολάκι. Είναι φως στο σκοτάδι! Είναι δύναμη! Είναι ελπίδα! Είναι ζωή!

Η κινητή βιβλιοθήκη στο σχολείο μας

Η κινητή βιβλιοθήκη της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης Βέροιας επισκέφθηκε σήμερα και το δικό μας σχολείο. Οι μαθητές του σχολείου μας διάλεξαν τα βιβλία τους κι ενθουσιασμένοι
μικροί και μεγαλύτεροι ανυπόμονα ξεκίνησαν να τα ξεφυλλίζουν! Από εμάς, καλή ανάγνωση και περιμένουμε την επόμενη επίσκεψη της βιβλιοθήκης!

HALLOWEEN OCTOBER 2023

Με μεγάλη χαρά γιόρτασαν οι μαθητές και οι μαθήτριες  όλων των τάξεων του σχολείου μας , με τη βοήθεια και τον συντονισμό της εκπαιδευτικού αγγλικής γλώσσας Κλεονίκης Τόσκα , τη γνωστή γιορτή Halloween στις 31 Οκτωβρίου. Τα παιδιά έμαθαν για τα έθιμα της ημέρας και ασχολήθηκαν βιωματικά με διάφορες δραστηριότητες, έλυσαν σταυρόλεξα, ζωγράφισαν, χόρεψαν, διάβασαν τρομακτικές ιστορίες, έγραψαν δικές τους, έπαιξαν παιχνίδια όπως: «bobbing the apples» και «trick or treat» , «wrap the mummy» , δημιούργησαν συνεργατικά αφίσες και στόλισαν το σχολείο συνδυάζοντας νέα γνώση με παιγνιώδη τρόπο!