«Ένας ξεχωριστός κόσμος»

Την Παρασκευή 4-6 είχαμε τη χαρά να υποδεχτούμε στο σχολείο μας, το 2ο Δ.Σ Μελίκης, την κ. Γεώργου Σοφία, κοινωνιολόγο στο κέντρο πρόληψης εξαρτήσεων και προαγωγής της ψυχοκοινωνικής υγείας ΠΕ ΗΜΑΘΙΑΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗ. Η κ. Γεώργου οργάνωσε και πραγματοποίησε βιωματικές δράσεις με τους μαθητές της Ε’ τάξης με τίτλο: “Ένας ξεχωριστός κόσμος” και θεματολογία: Τα ανθρώπινα Δικαιώματα, Δικαιώματα του παιδιού. Οι μαθητές συμμετείχαν σε συζήτηση, ανέπτυξαν τις ιδέες τους, προβληματίστηκαν, δούλεψαν σε ομάδες, συνεργάστηκαν, έκαναν διάλογο, επιχειρηματολόγησαν για να υποστηρίξουν τις απόψεις τους, δημιούργησαν αφίσες, εξέφρασαν τα συναισθήματα τους, οραματίστηκαν έναν ξεχωριστό και καλύτερο κόσμο για όλους μας και τέλος, έμαθαν  μέσα από την συνεργασία, την ομαδική δουλειά και τον παιγνιώδη βιωματικό τρόπο μάθησης. Η συνάντηση ήταν συνέχεια μιας πρώτης διαδικτυακής συνάντησης μας με την κ.Γεώργου με θέμα τη Διαφορετικότητα. Οι δράσεις πραγματοποιήθηκαν στα πλαίσια υλοποίησης του προγράμματος: Teachers4Europe: setting an agora for democratic Culture με θέμα: «Όλοι ίσοι όλοι διαφορετικοί κάτω από την ομπρέλα της Ευρώπης» με συμμετοχή των μαθητών της Ε’ τάξης. Θέλουμε να ευχαριστήσουμε την κυρία Γεώργου Σοφία από το κέντρο ΠΡΟΣΒΑΣΗ για τη χαρά και την τιμή που μας έκανε με την παρουσία της και τις πολύ ενδιαφέρουσες δραστηριότητες  που μας παρουσίασε. Ευχόμαστε η συνεργασία μας να συνεχιστεί και σε επόμενες, μελλοντικές δράσεις.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Τόσκα Κλεονίκη, καθηγήτρια Αγγλικής γλώσσας.