Δήλωση στο edupass

Δήλωση edupass

1. Πριν ξεκινήσετε

Στην πλατφόρμα edupass θα γίνεται η δήλωση παρουσίας και συμμετοχής στη δια ζώσης εκπαιδευτική διαδικασία σε δημόσιες δομές με βάση ένα από τα παρακάτω:

• το πιστοποιητικό εμβολιασμού, νόσησης ή αρνητικού rapid test
  • ή απλό self-test
Για τη δήλωση θα χρειαστείτε:
  • τους προσωπικούς σας κωδικούς πρόσβασης στο Taxisnet ή στοιχεία λογαριασμού e-banking
  • το ΑΜΚΑ του παιδιού σας αν είστε γονέας ανήλικου μαθητή ή το AMKA σας αν είστε ενήλικας μαθητής και κάνετε δήλωση για τον εαυτό σας.
Ποιοι πρέπει να υποβάλλουν δήλωση edupass;
  • Για τους ανήλικους μαθητές των δημόσιων σχολικών μονάδων η δήλωση γίνεται από τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών
  • Για τους ενήλικες μαθητές η δήλωση γίνεται από τους ίδιους
Κάθε πότε υποβάλλω δήλωση edupass;

Η δήλωση edupass απαιτείται να υποβληθεί μία μόνο φορά αν ο υπόχρεος έχει εμβολιαστεί ή νοσήσει εντός του τελευταίου εξαμήνου.

Στην περίπτωση που το παιδί σας ή εσείς υποβάλλεστε σε διαγνωστικό (rapid/PCR) ή αυτοδιαγνωστικό έλεγχο (self test), η δήλωση πρέπει να γίνεται όσες φορές απαιτείται από το εκάστοτε ισχύον πλαίσιο, π.χ. για τους μαθητές που δεν έχουν εμβολιασθεί/νοσήσει εντός του τελευταίου εξαμήνου, η αντίστοιχη δήλωση απαιτείται να υποβάλλεται δύο φορές την εβδομάδα.