ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΗΜΕΡΑ ΓΛΩΣΣΩΝ-26 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

Η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου με πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης, από το 2001.  Όλοι οι πολίτες ενθαρρύνονται να μάθουν όλο και περισσότερες ξένες γλώσσες, σε οποιαδήποτε ηλικία, εντός ή εκτός σχολείου με στόχο την προώθηση της πλούσιας γλωσσικής και πολιτιστικής ποικιλίας  και πολυγλωσσίας στην Ευρώπη.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ’ τάξης του σχολείου μας, προσέγγισαν το θέμα μέσα από διάφορες δραστηριότητες κατά τη διάρκεια του μαθήματος των Αγγλικών και των Γερμανικών. Τα παιδιά είδαν εκπαιδευτικά βίντεο σχετικά με την ημέρα, άκουσαν το τραγούδι «Σ’ αγαπώ» σε όλες τις γλώσσες, έπαιξαν παιχνίδια διαδικτυακά από την επίσημη ιστοσελίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης  (https://europa.eu/learning-corner/learning-corner_el) έμαθαν τη λέξη «καλημέρα» και «γεια» σε διάφορες γλώσσες της Ευρώπης, συγκέντρωσαν πληροφορίες και τελικά ζωγράφισαν, σχεδίασαν και συνέθεσαν ομαδικές εργασίες-αφίσες με τις οποίες διακόσμησαν την τάξη τους.

Επιμέλεια δραστηριοτήτων: Χρύσα Καρασαββίδου, Τόσκα Κλεονίκη