Εργαστήρια Δεξιοτήτων- Ε’ τάξη 1η Θεματική ενότητα: Αγγίζοντας τον Κύκλο

Εργαστήρια Δεξιοτήτων- Ε’ τάξη

1η Θεματική ενότητα: Αγγίζοντας τον Κύκλο

Πρωταρχικός σκοπός του προγράμματος είναι η ενίσχυση της προσωπικότητας, των κοινωνικών δεξιοτήτων και των διαπροσωπικών σχέσεων των μαθητών, ώστε να έχουν εμπιστοσύνη στον εαυτό τους και τις δυνάμεις τους για την αντιμετώπιση δύσκολων καταστάσεων χωρίς να καταφεύγουν σε συμπεριφορές που είναι βλαπτικές για την σωματική και ψυχικής τους υγεία, όπως είναι και η χρήση ουσιών. Οι μαθητές της Ε’ τάξης συμμετείχαν ενεργά σε όλες τις δραστηριότητες. Λειτουργώντας σε ζευγάρια, σε μικρές ομάδες και στην ολομέλεια είχαν τη δυνατότητα να μοιραστούν τα συναισθήματα και τις εμπειρίες τους.

Επιμέρους στόχοι του προγράμματοςείναι να δημιουργήσει κλίμα συνεργασίας και ασφάλειας στους μαθητές, να ενισχυθεί η ικανότητα έκφρασης συναισθημάτων και απόψεων, να να γνωρίσουν καλύτερα τους συμμαθητές τους, να χρησιμοποιήσουν τη φαντασία και τη δημιουργικότητα τους, να ενισχύσουν την αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση τους. Ενδεικτικά μερικές δραστηριότητες:

• Τα δέντρα της ομάδας
  • Για τον εαυτό μου θα μπορούσα να πω…
  • Βεντάλια
  • Παράλληλη ζωγραφική
  • Χαλασμένο τηλέφωνο
  • Καθοδήγηση στο χώρο
  • Ονόματα και χρώματα
  • Πες το με μια κίνηση
  • Αδιαφορώ-Ακούω
  • Το συμβόλαιο της ομάδας μας
  • Μιλάω με τα χέρια σου