INTERNATIONAL CHILDREN’S BOOK DAY ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

INTERNATIONAL CHILDREN’S BOOK DAY

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ

Στα πλαίσια του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας Παιδικού Βιβλίου και κατά τη διάρκεια του μαθήματος των Αγγλικών, οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν σε δράσεις φιλαναγνωσίας που διοργανώθηκαν απο την εκπαιδευτικό Τόσκα Κλεονίκη στο χώρο της σχολικής βιβλιοθήκης. Συγκεκριμένα, οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να ξεφυλλίσουν,  να διαβάσουν και να δανειστούν λογοτεχνικά βιβλία και παραμύθια στα Αγγλικά. Στην συνέχεια, ακολούθησε συζήτηση μεταξύ των μαθητών σχετικά με τα αγαπημένα τους βιβλία, τι είδους βιβλία διαβάζουν συνήθως και πόσο σημαντική είναι η ανάγνωση παραμυθιών και λογοτεχνικών βιβλίων. Στην επόμενη δράση, οι μαθητές έφεραν στο σχολείο το δικό τους αγαπημένο παραμύθι-βιβλίο και το παρουσίασαν στους συμμαθητές τους, προφορικά οι μικρότεροι και γραπτά (ελληνικά και αγγλικά) οι μεγαλύτεροι μαθητές.