Ευ ζην – Ζω Καλύτερα .Ο Διατροφολόγος κ. Αθανάσιος Τόπης μάς συμβουλεύει!

Στα  πλαίσια υλοποίησης των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με θέμα τη Διατροφή που εντάσσεται  στην  θεματική ενότητα  Ευ ζην – Ζω Καλύτερα,  ο Διατροφολόγος κ. Αθανάσιος Τόπης επισκέφτηκε το σχολείο μας , προκειμένου να ενημερώσει τους μαθητές της Α΄ και Δ΄ τάξης που ασχολήθηκαν με το θέμα αυτό τη φετινή χρονιά.

Ο κ. Τόπης , παρουσιάζοντας το ανάλογο εικονογραφικό και ενημερωτικό υλικό σε ηλεκτρονική προβολή,  είχε στόχο να μυήσει στα παιδιά στην έννοια της σωστής διατροφής.

Με αυτόν τον τρόπο τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να ακούσουν όσα έχουν μάθει ως τώρα και από έναν ειδικό επαγγελματία.
Αρχικά μίλησε στα παιδιά για τις ομάδες των τροφών, τα θρεπτικά τους συστατικά και τη θέση τους στη διατροφική πυραμίδα. Στη συνέχεια ανέλυσε στοιχεία για τη συχνότητα και την ποσότητα της κατανάλωσης κάθε τροφής, καθώς και τους κατάλληλους συνδυασμούς των τροφών.
Συζήτησε με τα παιδιά για τις διατροφικές τους συνήθειες και για τα γεύματα που καταναλώνουν στο Σχολείο, στο σπίτι αλλά και στις εξόδους και τις βόλτες τους, ενώ τους έκανε προτάσεις για υγιεινά παιδικά γεύματα.