Συνεργασία με το Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Πανεπιστημίου Α.Π.Θ. Θεσσαλονίκης Στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος  «Teachers4Europe: Setting an agora for democratic culture» και τίτλο: «Όλοι ίσοι, όλοι διαφορετικοί κάτω από την ομπρέλα της Ευρώπης»

ΑΓΓΛΙΚΑ-ΣΤ’ ΤΑΞΗ

Συνεργασία με το Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Πανεπιστημίου Α.Π.Θ. Θεσσαλονίκης

Στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος  «Teachers4Europe: Setting an agora for democratic culture» και τίτλο: «Όλοι ίσοι, όλοι διαφορετικοί κάτω από την ομπρέλα της Ευρώπης», που υλοποιήθηκε από τους μαθητές της Στ’ τάξης με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Τόσκα Κλεονίκης, δημιουργήθηκε συνεργασία με το Πειραματικό Δ.Σ Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και την εκπαιδευτικό Μαρία Ρούσσου και τους μαθητές της. Αρχικά, οι μαθητές των δύο σχολείων δημιούργησαν ένα συνεργατικό ψηφιακό πίνακα με θέμα: «Αξιοθέατα της Ευρώπης».  Μπορείτε να δείτε τις εργασίες των παιδιών στον ακόλουθο σύνδεσμο

Στην συνέχεια, οι μαθητές των δύο τάξεων συναντήθηκαν διαδικτυακά μέσω Webex, αντάλλαξαν απόψεις και ιδέες, παρουσίασαν κάποιες από τις δραστηριότητες, έπαιξαν ομαδικά ψηφιακά παιχνίδια  και οι μαθητές του σχολείου μας τραγούδησαν ένα τραγούδι για την Ευρώπη που γράφτηκε για το συγκεκριμένο πρόγραμμα με τίτλο: “Με ομπρέλα την Ευρώπη”. Ευχαριστούμε πολύ τον κ.Γιώργο Παπαδόπουλο, Μουσικό,για την συνεισφορά του.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Τόσκα Κλεονίκη, ΠΕ06