Επίσκεψη της Α΄ τάξης στο Δημοτικό Σχολείου Σταυρού

Στα πλαίσια των δραστηριοτήτων που υλοποιούνται στα Εργαστήρια Δεξιοτήτων και στη θεματική ενότητα Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ – Κοινωνική Συναίσθηση και Ευθύνη,  οι μαθητές της Α΄τάξης  επισκέφτηκαν την Τρίτη 24 Μαΐου το Δημοτικό Σχολείο Σταυρού , Ημαθίας.  Η δράση αυτή στόχο είχε την επαφή των μαθητών μας , με τους μαθητές άλλου σχολείου,  τη συνεργασία  μεταξύ τους,  την επικοινωνία , την αλληλεπίδραση , τον αλληλοσεβασμό, την κοινωνικοποίηση   και  φυσικά  την ανάπτυξη  φιλικών σχέσεων μεταξύ τους.  Εκεί μας υποδέχτηκαν με μεγάλη χαρά οι μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης ,οι οποίοι μας ξενάγησαν  στο χώρο τους. Στη συνέχεια μεταφερθήκαμε στην αυλή του σχολείου και ακολούθησαν δραστηριότητες γνωριμίας μεταξύ των μαθητών και ομαδικά παιχνίδια με βασικό στόχο  την ενδυνάμωση της επικοινωνίας  και  της φιλίας μεταξύ τους.

Στο τέλος ακολούθησε εικαστική δράση. Οι μαθητές ζωγράφισαν το πορτρέτο τους και το κόλλησαν πάνω σε ένα  αερόστατο,  το οποίο ονομάστηκε « Το αερόστατο της φιλίας» και είναι  το σύμβολο της φιλίας και της συνεργασίας μεταξύ των δύο αυτών σχολείων.

Υπεύθυνη Εκ/κός:  Φωτεινή Γατοπούλου