ΣΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΤΑΞΗ , ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗ ΦΙΛΙΑ ΠΡΑΞΗ

ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΦΙΛΙΑΣ

Οι μαθητές της Α΄ τάξης υλοποίησαν κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2021 – 2022 , το Πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων με θέμα » Στη δική μας τάξη , κάνουμε τη φιλία πράξη». Σκοπός του προγράμματος ήταν να εμπλέξει τους μαθητές με ένα υπαρκτό και σοβαρό κοινωνικό θέμα, να τους  βοηθήσει να αναπτύξουν κοινωνικές δεξιότητες, να εκφράσουν τα συναισθήματά τους  και να αναπτύξουν αυτοπεποίθηση. Να τους δώσει την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε βιωματικές και διερευνητικές δραστηριότητες που δίνουν χαρά και ευχαρίστηση αλλά ταυτόχρονα, καλλιεργούν δεξιότητες ζωής και  τους διδάσκουν πως ν’ αντιμετωπίζουν τις συγκρούσεις και να διευθετούν αποτελεσματικά τα προβλήματα που προκύπτουν. Στόχος, επίσης, ήταν να ενισχυθεί η αλληλεπίδραση μεταξύ τους ώστε να μπορούν να «βλέπουν» την οπτική ενός άλλου προσώπου (ενσυναίσθηση) και στην πορεία, να μπορούν να κατανοήσουν σε βάθος τις σκέψεις, τα συναισθήματα και τις προθέσεις του. Αποτέλεσμα των δράσεων  αυτών ήταν το ψηφιακό βιβλίο που μπορείτε να διαβάσετε παρακάτω, στο οποίο οι μαθητές εκφράζουν  με το δικό τους τρόπο τα συναισθήματά τους και τα συμπεράσματά τους για τη φιλία.