Δράσεις Εθελοντισμού-Χριστουγεννιάτικο Χωριό του Κόσμου!

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ 2ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΕΛΙΚΗΣ ΣΤΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΧΩΡΙΟ ΤΟΥ  ΚΟΣΜΟΥ ΣΤΗΝ ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Σε μια κοινωνία καταναλωτική, όπου οι αξίες είναι σε μια διαρκή κρίση και αμφισβήτηση, ο εκπαιδευτικός καλείται να δημιουργήσει ένα σχολικό περιβάλλον αντάξιο των προσδοκιών των μαθητών και των γονιών τους ,ώστε να μπορέσουν να αντιληφθούν και να ανταποκριθούν στις αναγκαιότητες της καθημερινότητας . Η καθημερινότητα πολλών ταχυτήτων ,η κρίση αξιών και η αδυναμία, όμως, πολλών μαθητών να γίνουν συνοδοιπόροι σε αυτή την προσπάθεια, οδήγησαν στην ανάπτυξη του θεσμού του εθελοντισμού. Στα πλαίσια αυτού του εθελοντισμού και ύστερα από συνεχείς συζητήσεις με τους μαθητές καθώς και δράσεις σε επίπεδο σχολείου, προέκυψε η ανάγκη διεύρυνσης αυτών των εκδηλώσεων εκτός του σχολείου μας, ώστε οι άξιες της φιλανθρωπίαςτης αλληλεγγύης και της κοινωνικής προσφοράς ,να γίνουν πράξη με την επίσκεψή μας, στο Χριστουγεννιάτικο χωριό του κόσμου στην Κατερίνη, όπου οι μαθητές αντί εισιτηρίου, έδωσαν απλόχερα γάλατα και τροφές μακράς διάρκειας καθώς και παραμύθια, στοιχείο μιας συλλογικής προσπάθειας εθελοντισμού.
Από την άλλη, η παρουσία πολλών εθελοντών, από την Κατερίνη αλλά και από άλλες Ευρωπαϊκές  χώρες που με χαμόγελο και όρεξη  βοηθούσαν τα παιδιά και έπαιζαν μαζί τους  ήταν ένα μάθημα για τους  μαθητές μας για το τι είναι στην πράξη ο «εθελοντισμός» και η προσφορά για τον συνάνθρωπο. Η παρουσία και άλλων σχολείων στο χώρο έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές μας να συναναστραφούν μαζί τους, να συνομιλήσουν και να παίξουν μαζί τους  αρμονικά, υπεύθυνα και ομαδικά. Ο χώρος ήταν περιφραγμένος, καθαρός και ασφαλής με πολλές και διαφορετικές ατομικές και ομαδικές δραστηριότητες.
Ήταν πραγματικά μία επίσκεψη που ενθουσίασε μικρούς και μεγάλους!