Δράσεις Εθελοντισμού- Αγάπη και Σεβασμός για τα Ζώα!

ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ ΤΗΝ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΜΑΣ

Οι μαθητές της Β΄ Δημοτικού δημιούργησαν σελιδοδείκτες με θέμα τους αγαπημένους τους φίλους, τα Ζώα. Αφορμή στάθηκε η σχετική ενότητα του μαθήματος της Μελέτης Περιβάλλοντος, όπου οι μαθητές έμαθαν για τα διάφορα είδη ζώων και  τις ανάγκες τους. Επιπλέον, η διήγηση προσωπικών εμπειριών και η παρακολούθηση ανάλογου οπτικού υλικού ( βίντεο animation) βοήθησε τα παιδιά να κατανοήσουν ότι η σχέση μας με τα ζώα θα πρέπει να διαπνέεται από σεβασμό και αγάπη. Οι μαθητές όλων των τάξεων ενημερώθηκαν για την Παγκόσμια Ημέρα των Ζώων, ημέρα αφιερωμένη στην ευαισθητοποίηση για τα δικαιώματα τους, τα οποία οφείλουμε όλοι μας, μικροί και μεγάλοι, να σεβόμαστε κάθε ημέρα του χρόνου και συμμετείχαν σε δραστηριότητες σχετικές με το θέμα. Οι μαθητές του 2ου Δημοτικού σχολείου Μελίκης φροντίζουν με αγάπη τα ζώα που έχουν την ανάγκη μας!