Βιωματικά εργαστήρια για την Προαγωγή της Ψυχοκοινωνικής Υγείας

Την Πέμπτη 16/11  το «Κέντρο Πρόληψης Ημαθίας – Πρόσβαση» επισκέφτηκε το σχολείο μας  με σκοπό την υλοποίηση βιωματικών  εργαστηρίων  σε όλες τις τάξεις , υποστηρίζοντας τους/τις εκπαιδευτικούς στην εφαρμογή εργαστηρίων δεξιοτήτων ζωής. Η συζήτηση σε κύκλο, η ενδοσκόπηση και η ζωγραφική απεικόνιση των συναισθημάτων, αποτέλεσαν κάποια από τα πολύτιμα εργαλεία στην διερεύνηση της ενσυναίσθησης.  Στις πρώτες τάξεις ( Α, Β, Γ)  θέμα  του εργαστηρίου ήταν η αναγνώριση και έκφραση συναισθημάτων.  Μέσα από τη χρήση του υλικού «Το Τερατάκι των Χρωμάτων» και  <<Η Σκάλα των Συναισθημάτων>>  δόθηκε η δυνατότητα στους μικρούς μαθητές , να αναγνωρίσουν και να βάλουν σε τάξη τα συναισθήματα τους.  Στην Δ’, Ε΄και ΣΤ’ τάξη, το κύριο  θέμα του εργαστηρίου ήταν   ο θυμός ,  τα συναισθήματα  που κρύβονται μέσα σε αυτόν ,  καθώς και η αναζήτηση εναλλακτικών τρόπων έκφρασης και διαχείρισης .  Ανυπομονούμε  να ξανασυνεργαστούμε μαζί σας!

Μπορεί να είναι απεικόνιση κουκουβάγια και κείμενο