ΔΡΑΣΕΙΣ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΕΣ ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Την Τρίτη 3 Οκτωβρίου οι μαθητές του 2ου Δημοτικού Σχολείου Μελίκης σε συνεργασία με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου συμμετείχαν σε δράσεις για τον εορτασμό της 4ης Πανελλήνιας ημέρας σχολικού αθλητισμού σύμφωνα με την απόφαση της Δ/νσης Φυσικής Αγωγής του ΥΠ.Π.Ε.Θ.

Οι Αθλητικές, κινητικές και μη κινητικές δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν, ήταν σύμφωνες με τη θεματική ενότητα της ημέρας. Συνδυάστηκαν επίσης με προβολές βίντεο, ανάγνωση κειμένων, άρθρων, καθώς και με τη δημιουργία αφίσας, πανό, κολάζ κ.α. σε μια προσπάθεια να τονιστεί η αξία του αθλητισμού και να γνωστοποιηθούν τα οφέλη που προκύπτουν από αυτόν σε κοινωνικό αλλά και ατομικό επίπεδο . Τα παραπάνω συνδυάστηκαν με τα ομαδικά παιχνίδια που πρότεινε το Υπουργείο Παιδείας με τις μπάλες ανά τάξη στο προαύλιο. Η ενεργή συμμετοχή των μαθητών/τριων τόσο στην οργάνωση όσο και στην εφαρμογή των παραπάνω όπως και η ενίσχυση της συνεργασίας και της πρωτοβουλίας μεταξύ των μαθητών ήταν επίσης θετικές συνέπειες των παραπάνω δράσεων. Οι μαθητές του σχολείου μετέβησαν στις αθλητικές εγκαταστάσεις του 1ου Δημοτικού σχολείου Μελίκης όπου με τους μαθητές του αντίστοιχου σχολείου συμμετείχαν με την βοήθεια των εκπ/κών και των δύο σχολείων σε στις παρακάτω αθλητικές δραστηριότητες:
Αγώνας ανώμαλου δρόμου 400 μέτρων: τάξεις Α-Β
Αγώνας ανώμαλου δρόμου 800 μέτρων: τάξεις Γ-Δ-Ε-ΣΤ
Χειροσφαίριση :τάξεις Γ-Δ
Πετοσφαίριση: τάξεις Ε-ΣΤ
Ποδόσφαιρο: τάξεις Ε-ΣΤ
Σκυταλοδρομίες: τάξεις: Α-Β
Ενδεικτικά αναφέρουμε κάποιες μη αθλητικές δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν ανά τάξη

Α΄ταξη:

1) Προβολή βίντεο με θέμα «Οι Ολυμπιακοί αγώνες στην Αρχαία Ολυμπία».
2) Προβολή βίντεο με θέμα «Μια Αρχαία Ολυμπιακή διοργάνωση» .
3)Ζωγραφική(το σύμβολο των Ολυμπιακών Αγώνων).

Β΄ τάξη:

Αξιοποιήθηκε η ενότητα «Αθλητισμός και ψυχαγωγία από τη Μελέτη Περιβάλλοντος της τάξης. Ακολούθησε συζήτηση για τη σημασία του αθλητισμού στη ζωή μας και στην διαφορετικότητα των ανθρώπων. Στο τέλος οι μαθητές δημιούργησαν ένα ομαδικό κολάζ με θέμα «Ο αθλητισμός μας ενώνει» όπου ο κάθε μαθητής έγραψε το δικό του μήνυμα.

Γ΄τάξη:

1) Προβολή βίντεο με τίτλο
«Θα σου πω τι είναι μπάσκετ» με θέμα το μπάσκετ και το στίβο.
2) Δημιουργία αφίσας
3) Προβολή βίντεο «Τα οφέλη της ενασχόλησης με τον αθλητισμό».

Δ ΄τάξη:

1) Βίντεο με κεντρικό θέμα «οι Ολυμπιακοί και Παραολυμπιακοί Αγώνες. Συμμετέχω και μαθαίνω τα Ολυμπιακά ιδεώδη»
2)Ζωγραφική με θέμα τον αθλητισμό
3)Δημιουργία κολάζ «Όλοι διαφορετικοί-όλοι ίσοι, αθλητισμός δικαίωμα για όλους, η άθληση χωρίς το άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας».

Ε1 και Ε2 τάξη:

1) Προβολή βίντεο με θέμα «Οι Ολυμπιακοί αγώνες στην Αρχαία Ολυμπία».
2) )Ζωγραφική με κύριο θέμα την Ολυμπιακή σημαία.
3) Κολάζ με λέξεις και φράσεις που έχουν σχέση με τον αθλητισμό
ΣΤ΄τάξη: Ζωγραφική με θέμα τον αθλητισμό και δημιουργία αφισών με ιδέες και απόψεις των μαθητών για την επίδραση του αθλητισμού και τις θετικές συνέπειες στην ζωή μας.

Ευχαριστούμε θερμά τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του 1ου Δ.Σ Μελίκης για τη συνεργασία και τη φιλοξενία.