Ζωοφιλικά μαθήματα ενσυναίσθησης και αγάπης

Την Τετάρτη 6 Δεκεμβρίου οι μαθητές/τριες του σχολείου μας επιφύλαξαν μία θερμή  υποδοχή στην κυρία Παπαποστόλου Αικατερίνη και τον πιστοποιημένο τετράποδο διαμεσολαβητή Άξελ, στο πλαίσιο του εκπαιδευτικού προγράμματος «Ζωοφιλικά μαθήματα ενσυναίσθησης και αγάπης»

Η παρουσία τους αποτέλεσε μια ευκαιρία να μοιραστούμε γνώσεις, εμπειρίες και πρακτικές που αφορούν τον σεβασμό και τη φροντίδα των ζώων. Η ενεργός συμμετοχή των μαθητών/τριών και ο διάλογος που προέκυψαν από τη συζήτηση ήταν εξαιρετικά ενδιαφέροντες και κατατοπιστικοί.

Ελπίζουμε πως όλοι/ες μας αποκομίσαμε νέες γνώσεις και ιδέες που θα ενισχύσουν τη σχέση μας με τα ζώα και θα προωθήσουν την ευημερία τους και την ευαισθητοποίηση στα δικαιώματα των ζώων συντροφιάς.

Ευχαριστούμε θερμά για την κυρία Παπαποστόλου. Είμαστε σίγουροι ότι, μετά από την παρουσίασή της, κάθε ένας από εμάς μπορεί να γίνει πρεσβευτής της ζωοφιλίας στον καθημερινό του περίγυρο, συμβάλλοντας έτσι στη δημιουργία ενός καλύτερου κόσμου για όλα τα ζώα.