Παγκόσμια Ημέρα αδέσποτων ζώων

ADOPT A STRAY ANIMAL! ΥΙΟΘΕΤΗΣΤΕ ΕΝΑ ΑΔΕΣΠΟΤΟ ΖΩΟ!

Κάθε χρόνο, στις 4 Απριλίου, εορτάζεται η Παγκόσμια Ημέρα Αδέσποτων Ζώων. Αυτή η ημέρα αναδεικνύει τη σημασία της φιλοζωίας και της προστασίας των ζώων που έχουν μείνει χωρίς σπίτι και αναζητούν ανθρώπινη φροντίδα και αγάπη. Σήμερα στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν διάφορες δράσεις ευαισθητοποίησης των μαθητών για τα αδέσποτα ζώα. Με τους μαθητές της Α’ τάξης, την ώρα του μαθήματος των Αγγλικών, με αφόρμηση ένα βίντεο συζητήσαμε για τα αδέσποτα ζώα, γιατί βρίσκονται στο δρόμο, πως νιώθουν, ποια είναι η σωστή συμπεριφορά απέναντι τους, τι θα μας ζητούσαν αν μπορούσαν να επικοινωνήσουν μαζί μας και τι θα μπορούσαμε να κάνουμε για να βοηθήσουμε. Οι μικροί μαθητές έδειξαν ενδιαφέρον και είχαν εξαιρετικές ιδέες. Στη συνέχεια, ζωγραφίσαμε σκυλάκια και γατάκια στο δρόμο ή φυλακισμένα, φανταστήκαμε και γράψαμε ποιες είναι οι  σκέψεις τους και  οι ανάγκες τους. Τέλος, αφού γράψαμε συνθήματα για την ημέρα αυτή στολίσαμε την τάξη, μαθαίνοντας με αυτόν τον τρόπο και το λεξιλόγιο στα Αγγλικά. Όλοι  μας συμφωνήσαμε πως το πιο σημαντικό που χρειάζονται αυτά τα ταλαιπωρημένα ζώα είναι η αγάπη.

Υπεύθυνη δράσης : Τόσκα Κλεονίκη