Μαθήματα Ασφάλειας στο Διαδίκτυο

Στα πλαίσια του μαθήματος «Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών», οι τάξεις Δ΄ και Ε΄(Ε1, Ε2) ντου σχολείου μας, ολοκλήρωσε τους κύκλους μαθημάτων – σεμιναρίων με τίτλο «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο», τα οποία ξεκίνησαν στις αρχές Μαρτίου.

Οι μαθητές, μέσω του κόμβου για το Ασφαλές Διαδίκτυο στη Ελλάδα (www.saferinternet.gr), γνώρισαν τους κανόνες ασφαλούς πλοήγησης στο διαδίκτυο, τους κινδύνους του και τους τρόπους αντιμετώπισής τους.

Τα αντικείμενα με τα οποία ασχολήθηκαν οι μαθητές, αφορούσαν τις γενικές γνώσεις γύρω από το διαδίκτυο, τον παγκόσμιο ιστό, τη χρήση του κινητού τηλεφώνου και τις διαδικτυακές συνομιλίες.

Για κάθε ένα από τα παραπάνω αντικείμενα, οι μαθητές έλεγξαν τις γνώσεις τους, κάνοντας τα αντίστοιχα κουίζ και λαμβάνοντας τα πιστοποιητικά γνώσεων από τον οργανισμό.