Οι εγγραφές των μαθητών/τριών  για την Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου

Παρακαλούνται οι γονείς-κηδεμόνες

να προσκομίσουν στη Διεύθυνση του 2ου Δημ. Σχολείου Μελίκης

τα εξής δικαιολογητικά:

1. Βιβλιάριο υγείας μαθητή/τριας για τον έλεγχο από το διευθυντή του σχολείου των προβλεπόμενων εμβολίων

1. Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή/τριας (ΑΔΥΜ)

Το ΑΔΥΜ  συμπληρώνεται από Ιατρούς των οικείων Μονάδων Υγείας του Πρωτοβάθμιου Εθνικού Δικτύου Υγείας (Κέντρα Υγείας, Πολυδύναμα Περιφερειακά Ιατρεία, κλπ.) ή των εξωτερικών Ιατρείων των Νοσηλευτικών Ιδρυμάτων ή των ιδιωτών ιατρών συμβεβλημένων με τον Εθνικό Οργανισμό Παροχής Υπηρεσιών Υγείας (ΕΟΠΥΥ)  ή τον αντίστοιχο ασφαλιστικό φορέα των γονέων και κηδεμόνων ή από ιδιώτες ιατρούς (χωρίς σύμβαση με ασφαλιστικά ταμεία). Οι ειδικότητες των ιατρών που έχουν  τη δυνατότητα κατάρτισης και συμπλήρωσης και την ευθύνη υπογραφής του ΑΔΥΜ  είναι: παιδίατροι ή γενικοί ιατροί ή, σε ειδικές περιπτώσεις, παθολόγοι. Εκτός από το ΑΔΥΜ συμπληρώνεται και το Φύλλο Ιατρικής Εξέτασης (ΦΙΕ) το οποίο δεν παραδίδεται στο σχολείο.

1. Πιστοποιητικό φοίτησης στο νηπιαγωγείο (εκδίδεται από το νηπιαγωγείο)

1. Υπεύθυνη Δήλωση του Ν.1599/1986

στην οποία εκτός των άλλων θα αναγράφονται τα παρακάτω στοιχεία:

• Επώνυμο μαθητή/τριας
  • Όνομα μαθητή/τριας
  • Όνομα πατέρα του/της μαθητή/τριας
  • Όνομα μητέρας του/της μαθητή/τριας
  • Ημερομηνία γέννησης του/της μαθητή/μαθήτριας

Μέσω της Υπεύθυνης Δήλωσης θα αναζητήσει ο διευθυντής του σχολείου το Πιστοποιητικό Γέννησης του/της

μαθητή/τριας από το πληροφοριακό σύστημα myschool.

1. Λογαριασμός ΔΕΗ, ως αποδεικτικό της διεύθυνσης κατοικίας.

1. Για τους αλλοδαπούς μαθητές χρειάζεται και πιστοποιητικό γέννησης μεταφρασμένο στην Ελλάδα.

Ο διευθυντής του Σχολείου

Τουτουντζίδης Παύλος