ΕΓΓΡΑΦΕΣ 2021-2022

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Οι εγγραφές των µαθητών/τριών για την Α’ τάξη του Δηµοτικού Σχολείου σχολικού έτους 2021-2022

θα γίνουν από

1 έως 20 Μαρτίου 2021

Παρακαλούνται οι γονείς-κηδεμόνες, αφού επικοινωνήσουν πρώτα τηλεφωνικά στο 6974140224, να προσκομίσουν στη Διεύθυνση του 2ου Δημοτικού Σχολείου Μελίκης τα εξής δικαιολογητικά:

1. Βιβλιάριο υγείας µαθητή/τριας για τον έλεγχο από το διευθυντή του σχολείου των προβλεπόμενων
    εμβολίων
  2. Ατοµικό Δελτίο Υγείας Μαθητή/τριας (ΑΔΥΜ)

Το ΑΔΥΜ συμπληρώνεται από Ιατρούς των οικείων Μονάδων Υγείας του Πρωτοβάθμιου Εθνικού Δικτύου Υγείας (Κέντρα Υγείας, Πολυδύναμα Περιφερειακά Ιατρεία, κλπ.) ή των εξωτερικών Ιατρείων των Νοσηλευτικών Ιδρυµάτων ή των ιδιωτών ιατρών συμβεβλημένων µε τον Εθνικό Οργανισµό Παροχής Υπηρεσιών Υγείας (ΕΟΠΥΥ) ή τον αντίστοιχο ασφαλιστικό φορέα των γονέων και κηδεµόνων ή από ιδιώτες ιατρούς (χωρίς σύµβαση µε ασφαλιστικά ταµεία). Οι ειδικότητες των ιατρών που έχουν τη δυνατότητα κατάρτισης και συμπλήρωσης και την ευθύνη υπογραφής; του ΑΔ ΥΜ είναι: παιδίατροι ή γενικοί ιατροί ή, σε ειδικές περιπτώσεις, παθολόγοι, Εκτός από το ΑΔ ΥΜ συμπληρώνεται και το Φύλλο Ιατρικής Εξέτασης (ΦΙΕ) το οποίο δεν παραδίδεται στο σχολείο.

1. Βεβαίωση φοίτησης στο νηπιαγωγείο (εκδίδεται από το νηπιαγωγείο)
  2. Υπεύθυνη Δήλωση του Ν.1599/1986

στην οποία εκτός των άλλων θα αναγράφονται τα παρακάτω στοιχεία:

• Επώνυµο µαθητή/τριας
  • Όνοµα µαθητή/τριας
  • Όνοµα πατέρα του/της µαθητή/τριας
  • Όνοµα µητέρας του/της µαθητή/τριας
  • Ηµεροµηνία γέννησης του/της µαθητή/τριας

Μέσω της Υπεύθυνης Δήλωσης θα αναζητήσει ο διευθυντής του σχολείου το Πιστοποιητικό Γέννησης του/της µαθητή/τριας από το πληροφοριακό σύστηµα myschool.

1. Λογαριασμός ΔΕΗ, ως αποδεικτικό της διεύθυνσης κατοικίας.
  2. Για τους αλλοδαπούς μαθητές χρειάζεται και πιστοποιητικό γέννησης μεταφρασμένο στην Ελλάδα.

Ο Δ/ντής του Σχολείου

Τουτουντζίδης Παύλος