Στολίζω και ομορφαίνω τον τόπο μου

Αγόρια και κορίτσια της Πρώτης, Δευτέρας, Τρίτης και Τετάρτης τάξης του 2ου Δημοτικού σχολείου Μελίκης συμμετείχαν την Τρίτη 20 Δεκεμβρίου  στον στολισμό της πλατείας μπροστά στην εκκλησία της Αγίας Παρασκευής. Με τη ζωντάνια τους και τις παιδικές φωνές τους,  δώσανε ζωή στην πλατεία και έβαλαν μια πινελιά στη δημιουργία χριστουγεννιάτικου κλίματος!

Η  δράση υλοποιήθηκε  με σκοπό  οι μαθητές  να συνεργαστούν μεταξύ τους,  να σχεδιάσουν στολίδια , να γράψουν όμορφες ευχές και να μεταφέρουν το μήνυμα των Χριστουγέννων στους συμπολίτες  τους.

Στόχος επίσης ήταν οι μαθητές να νιώσουν μέλη μια μεγάλης ομάδας που είναι η τοπική κοινωνία και να συνειδητοποιήσουν ότι μπορούν κι αυτοί να έχουν ενεργό ρόλο στη  δημιουργία και  διαμόρφωση ωραίων εικόνων στον τόπο που ζούνε.

Υπεύθυνοι εκπ/κοι :  Γατοπούλου Φωτεινή, Παλατσιώτη  Ολυμπία,  Παπανικολάου  Ευδοξία, Τρούπκου  Ευααγγελία