Τα χελιδονίσματα

Οι μαθητές της Α΄ και Β΄ του σχολείου μας  άφησαν για λίγο τη σχολική αίθουσα και βγήκαν στις γειτονιές του σχολείου για να αναβιώσουν το έθιμο  της χελιδόνας.  Οι δρόμοι του χωριού  πλημμύρισαν με μικρά παιδιά  που τραγουδούσαν με τις μελωδικές τους φωνές τον ερχομό της άνοιξης,  δίνοντας χαρά και ελπίδα στους κατοίκους. Ο κόσμος δέχτηκε με χαρά τα μικρά παιδιά γεμίζοντας τα καλαθάκια τους με αυγά και κεράσματα.

Η χελιδόνα είναι ένα έθιμο που έχει τις ρίζες του στην αρχαιότητα.
Είναι το πιο χαρακτηριστικό έθιμο της Πρωτομαρτιάς και συνεχίζεται στον τόπο μας μέχρι και σήμερα αδιάλειπτα μέσα στο χρόνο. Τα παιδιά φτιάχνουν ένα ξύλινο ομοίωμα χελιδόνας (Μακεδονία, Θεσσαλία, Μάνη, Δωδεκάνησα κ.α) την κάνουν αρθρωτή, να κινεί το σώμα και τα φτερά της, κρατούν και ένα καλάθι για να μαζεύουν αυγά και γυρίζουν στα σπίτια τραγουδώντας με ζωηρότητα.

Υπεύθυνοι εκπ/κοί:  Γατοπούλου Φωτεινή , Παλατσιώτη  Ολυμπία