Δράσεις Εθελοντισμού-Αιμοδοσία, Δωρεά οργάνων

Το μήνα Φεβρουάριο συνεχίζονται οι δράσεις εθελοντισμού στο σχολείο μας, αυτή τη φορά, με τη βοήθεια των Οργανούληδων, των υπερηρώων του ομότιτλου εκπαιδευτικού προγράμματος του Ιδρύματος Ωνάση, τα εκτάκια μας γνώρισαν καλύτερα τα βασικά όργανα του ανθρώπινου σώματος και τις λειτουργίες τους. Περαιτέρω, εξοικειώθηκαν με την έννοια της δωρεάς οργάνων, της μεταμόσχευσης και της αιμοδοσίας, που αποτελούν απτές πράξεις αλληλεγγύης. Έτσι, οι γνώσεις που αποκτήθηκαν από τις ενότητες του μαθήματος της Φυσικής, οι οποίες αφορούσαν το ανθρώπινο σώμα, αξιοποιήθηκαν, εμπλουτίστηκαν και συνέβαλαν στην ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα υγείας, παράλληλα με την καλλιέργεια του εθελοντισμού και της κοινωνικής προσφοράς.

Επιμέλεια δράσης: Μπέκη Έλσα