Επίσκεψη στο Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Βέροιας

Στις 27 Νοεμβρίου στο πλαίσιο της «Παγκόσμιας ημέρας ατόμων με αναπηρία» το σχολείο μας επισκέφτηκε το Δημοτικό Σχολείο Ειδικής Αγωγής Βέροιας με σκοπό την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών στη φύση και στα δικαιώματα της αναπηρίας. Οι μαθητές/μαθήτριες της Ε και ΣΤ΄ τάξης έφτασαν στο χώρο του σχολείου στις 09:00 πμ συνοδεία των δασκάλων τους κ. Γατοπούλου Φωτεινής και κ. Μάνια Αθηνάς και, αφού μας υποδέχτηκε η Δ/ντρια κ Μάνια Χρυσούλα, προσέφεραν την αφίσα που έφτιαξαν για την 3η Δεκεμβρίου στα παιδιά του Σχολείου Ειδικής Αγωγής. Κατόπιν, ξεναγηθήκαμε στις διδακτικές αίθουσες, στα γραφεία των ατομικών θεραπειών, στην κουζίνα και στην αίθουσα αισθητηριακής ολοκλήρωσης, ώστε ως επισκέπτες να συνειδητοποιήσουμε την ιδιαιτερότητα της Ειδικής Αγωγής αλλά ταυτόχρονα και το όραμα της συμπεριληπτικής εκπαίδευσης, σύμφωνα με το οποίο όλοι/ες οι μαθητές/τριες (θα έπρεπε να ) απολαμβάνουν μία ολοκληρωμένη αγωγή, πλαισιωμένη από κάθε ειδικότητα. Στη συνέχεια καταλήξαμε στο γυμναστήριο όπου, η κοινωνική λειτουργός κ. Οικονομίδου Ευφημία μαζί με τη ψυχολόγο κ. Ζιακάκη Μαρία μας παρουσίασαν με βιωματικό τρόπο το στόχο του ανοιχτού, δημοκρατικού σχολείου: Οι διαφορές αντί να χωρίζουν, μάς ενώνουν και όλοι, αν και διαφορετικοί, είμαστε ίσοι. Ως μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί, ανυπομονούμε να επαναλάβουμε την επίσκεψη.