Εορταστικές εκδηλώσεις για την γιορτή της 28ης Οκτωβρίου στο 2 Δ.Σ Μελίκης

Όλοι οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν στις εορταστικές εκδηλώσεις για την γιορτή της 28ης Οκτωβρίου. Αρχικά έγινε η επίδοση της σημαίας στην σημαιοφόρο κ τους παραστάτες και τραγούδησαν τον Εθνικό Υμνό. Στην συνέχεια, οι μαθητές των μικρότερων τάξεων ζωγράφισαν ελληνικές σημαίες, «το περιστέρι της Ειρήνης», έλυσαν κουίζ, έκαναν χειροτεχνίες, άκουσαν τραγούδια και παρακολούθησαν βίντεο με το Έπος του 1940. Οι μαθητές των μεγαλύτερων τάξεων παρακολούθησαν το θεατρικό «ο περίπατος του Πέτρου», έφτιαξαν ο καθένας τη δική του κονκάρδα, τραγούδησαν, έφτιαξαν τη » βαλίτσα του στρατιώτη «, δημιούργησαν συνεργατικά χρονογραμμή με τα γεγονότα του πολέμου και τέλος συζήτησαν για τις ολέθριες συνέπειες του πολέμου και την σπουδαιότητα της Ειρήνης και της Ελευθερίας.