Περιβαλλοντικές Δράσεις

Η περιβαλλοντική συνείδηση καλλιεργείται, διδάσκεται. Στο πλαίσιο αυτό, με την πεποίθηση ότι η περιβαλλοντική συνείδηση μεταλαμπαδεύεται και ότι η εκπαίδευση είναι ο δυναμικότερος τρόπος μετάδοσης της γνώσης και ενδυνάμωσης μιας εμπεδωμένης περιβαλλοντικής κουλτούρας  οι μαθητές της Ε΄ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν εθελοντικά σε διάφορες περιβαλλοντικές δράσεις όπως: καθαριότητα των χώρων γύρω από το σχολείο, ανακύκλωση μπαταριών, συλλογή από πλαστικά καπάκια για καλό σκοπό (αναπηρικό αμαξίδιο) και δημιουργία αφισών για ενημέρωση και ευαισθητοποίηση και των υπολοίπων μαθητών του σχολείου. Για να αποκτήσουμε οικολογική συνείδηση, χρειάζονται μικρές, καθημερινές  «πράξεις σεβασμού» προς το περιβάλλον!

Επιμέλεια δράσης: Αθηνά Μάνια , Ελένη  Μιχαηλίδου, Κλεονίκη Τόσκα