ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΕΘΝΟΓΡΑΦΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΓΙΩΡΓΗ ΜΕΛΙΚΗ

Θερμές ευχαριστίες  στον κύριο Μελίκη Γιώργη και την κ. Γιούλη  Δήμου, οι  οποίοι μας υποδέχθηκαν στο Εθνογραφικό Κέντρο Γιώργη Μελίκη – Κέντρο Έρευνας Μάσκας.                                          Οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης του σχολείου μας, συνοδευόμενοι από τις εκπαιδευτικούς : Μιχαηλίδου Ελένη και  Μπουλιώνη Δέσποινα , πραγματοποίησαν την εκπαιδευτική επίσκεψη στα πλαίσια του προγράμματος : «Παιχνίδια χωρίς σύνορα». Αρχικά περιηγήθηκαν στον άρτια διαμορφωμένο χώρο του λαογραφικού μουσείου, ο οποίος αποτελεί πυλώνα παράδοσης συνδέοντας το τώρα με το χθες. Κάθε λαός οφείλει  να μαθαίνει και να υπερασπίζεται την παράδοση του, εφόσον αυτή αποτελεί θεμέλιο στοιχείο της ταυτότητάς του. Η  κ. Δήμου παρουσίασε εθελοντικά στους μαθητές όλα τα παραδοσιακά παιχνίδια  που υπάρχουν στην έκθεση του μουσείου , παιχνίδια που έπαιζαν τα παιδιά τα προηγούμενα χρόνια. Μας ενημέρωσε με ποιον τρόπο τα έφτιαχναν, πώς παιζόταν  τα παιχνίδια, ποια εποχή του χρόνου ή συγκεκριμένη μέρα του χρόνου τα έπαιζαν   και για ποιο λόγο. Έλυσε όλες τις απορίες μας και είχαμε την ευκαιρία να παίξουμε με κάποια παιχνίδια . Στη συνέχεια με την καθοδήγηση της ,  οι μαθητές έφτιαξαν  Λαζαράκια, τα οποία τα χάρισε στο σχολείο μας. Η τόσο εποικοδομητική   επίσκεψή μας τελείωσε με την διηγηματική συνέντευξη που έδωσε ο κ. Μελίκης στους μαθητές.