Επίσκεψη στο Μουσείο Βασιλικών Τάφων Αιγών

Την Πέμπτη 19/10/23 οι  μαθητές/τριες των Ε΄και ΣΤ’ τάξεων του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Μουσείο Βασιλικών Τάφων Αιγών και παρακολούθησαν το πρόγραμμα με τίτλο : “Οι Βασιλικοί Παίδες”, που διοργανώνει η Εφορία Αρχαιοτήτων Ημαθίας. Οι μαθητές/τριες αρχικά διδάχθηκαν σε αυθεντικό περιβάλλον και με βιωματικό τρόπο για το θεσμό των βασιλικών παίδων- συντρόφων του νεαρού βασιλιά και τον τρόπο λειτουργίας του.  Στη συνέχεια στο εργαστήριο, με την καθοδήγηση της εξαίρετης μουσειοπαιδαγωγού  Φώτως Παπαργυρούδη, τούς δόθηκε η δυνατότητα να ασχοληθούν με θέματα της επιλογής τους από τη ζωή των προγόνων μας.  Συγκεκριμένα η Ε΄τάξη επέλεξε  να ασχοληθεί με το  ένδυμα των αρχαίων Μακεδόνων. Στην αρχή οι μαθητές  ήρθαν σε επαφή με  τον αρχαίο αργαλειό και τον τρόπο λειτουργίας του και στη συνέχεια ντύθηκαν και τα ίδια με τους  αρχαίους χιτώνες .  Ενώ η   Στ΄ τάξη ασχολήθηκε με το μύθο προέλευσης του δεκαεξάκτινου ήλιου της Βεργίνας και τον εξοπλισμό του Μακεδόνα οπλίτη.