ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΤΩΝ ΑΤΟΜΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ

Η 3η Δεκεμβρίου έχει καθιερωθεί από τον ΟΗΕ  το 1992 ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία. Είναι μια ημέρα ευαισθητοποίησης  για τα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία

Το σχολείο μας με αφορμή την ημέρα ,  πραγματοποίησε μια σειρά από δράσεις με βασικό στόχο την ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα αναπηρίας των συνανθρώπων μας , την  καλλιέργεια  του σεβασμού και την  καταπολέμηση κάθε μορφής διακρίσεων και αποκλεισμών.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία δουν  ταινίες  με σχετικό  θέμα, επίσης παρακολούθησαν  μία παρουσίαση για τα άτομα με ειδικές ανάγκες και ενημερώθηκαν για τα άτομα που πάσχουν από κώφωση, τύφλωση, Σύνδρομο Down και αυτισμό.

Ακολούθησε συζήτηση –  προβληματισμός με βασικό στόχο να αναπτυχθούν δεξιότητες όπως η κριτική σκέψη και η συναισθηματική νοημοσύνη, επίσης  πήραν μέρος σε βιωματικές δράσεις  παραολυμπιακών αγωνισμάτων  με σκοπό να γνωρίσουν τα αθλήματα και να καλλιεργήσουν την ενσυναίσθηση,  αποτύπωσαν τα συναισθήματά τους ζωγραφίζοντας, εξοικειώθηκαν με το σύστημα γραφής των τυφλών, με τη χρήση του οποίου αποτύπωσαν το όνομά τους  και δημιούργησαν αφίσες.