Ενθάρρυνση της συνεργασίας και της ομαδικότητας στην τάξη

Την Τρίτη 4 Απριλίου το Κέντρο Πρόληψης  Πρόσβαση επισκέφτηκε το σχολείο μας με σκοπό την  πραγματοποίηση  βιωματικών  εργαστηρίων  με θέμα την » Ενθάρρυνση της συνεργασίας και της ομαδικότητας στην τάξη».

.Τα εργαστήρια υλοποιήθηκαν στους/στις μαθητές/τριες των τάξεων Α- Β- Γ & Δ δημοτικού.  Με τη χρήση εικαστικών μέσων, δουλειάς σε μικρές ομάδες και συζήτηση στην ολομέλεια δόθηκε στα παιδιά η δυνατότητα να μιλήσουν για τη συνεργασία στη δική τους τάξη.

Η δράση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο δράσης ενίσχυσης και ενδυνάμωσης των σχέσεων μεταξύ των μαθητών με την καθοδήγηση των υπεύθυνων εκπαιδευτικών των τάξεων:  Γατοπούλου Φωτεινής,  Παλατσιώτη Ολυμπίας,  Παπανικολάου Ευδοξίας, Τρούπκου Ευαγγελίας.