Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης

Την Τετάρτη 24  Απριλίου οι μαθητές του Σχολείου μας παρακολούθησαν  τη θεατρική  παράσταση  » Το σκοτάδι είναι πράσινο».  Πρόκειται για μία διαδραστική παράσταση με θέμα την προστασία του περιβάλλοντος .

Ο Τάκης ο Ανακυκλωτάκης και η Μίνα η Εξοικονομίνα μπήκαν  σε περιπέτειες, όταν το Μ.Ε.Τ.Ρ.Ο., το Μηχάνημα Εκτίμησης Της Ρύπανσης Όλων μπαίνει σε λειτουργία. Αντιμέτωποι με τον κ. Σπαταλόπουλο και τον Πύρρο τον Εμπρηστίδη, το περιβάλλον και η ζωή τους είναι στα όρια της απόλυτης καταστροφής. Με τη βοήθεια όμως   των  παιδιών κατάφεραν να ξεπεράσουν όλα τα εμπόδια.

Η Ταξιθέτρια που ονειρευόταν πάντα να γίνει τσιχλόφουσκα, οδήγησε τα παιδιά σε μια διαδραστική θεατρική παράσταση με τρεις ηθοποιούς, σε ένα ταξίδι εξεύρεσης λύσεων, με τη βοήθεια φωτοβολταϊκών, ανεμογεννητριών, κινητών και των μικρών θεατών! Στο κέντρο όλων βρίσκονται πρακτικές φιλικές προς το περιβάλλον: Ανακύκλωση, Κομποστοποίηση, Εξοικονόμηση Ενέργειας, Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας, Προστασία των δασικών εκτάσεων.

Με κοστούμια και σκηνικά από ανακυκλώσιμα υλικά, η παράσταση ανοίγει το δρόμο για την επαναχρησιμοποίηση.